wtorek, 27 maja 2014

Wąski salon

Od niedawna jesteśmy posiadaczami długie salonu. W zasadzie na razie jesteśmy posiadaczami czterech ścian i betonowej podłogi. W swoich proporcjach nasz salon przypomina wagon pociągu - jest kilka razy dłuższy niż szerszy. Zostaliśmy więc postawieni przed wyzwaniem - jak zaaranżować salon, żeby stracił kolejowy charakter?Niestety, przesuwanie ścian nie wchodzi w grę. No, chyba że dorzucalibyśmy się do czynszu sąsiadowi. Zostają rozwiązania optyczne.

Mam kilka wskazówek:

Malowanie - kolorem zawsze można ugrać to i owo. Dłuższe ściany malujemy ciemniejszym kolorem, krótkie jaśniejszym.Najlepiej sprawdzą się dwa odcienie tego samego kolory - różnica będzie dyskretna. Dzięki temu pomieszczenie lekko się wyrówna. Możemy też zastosować pasy - dłuższe ściany ozdabiamy pasami pionowymi, krótsze poziomymi.


Odbijanie - lustra świetnie powiększają pomieszczenie, dzięki odbijaniu światła. Dobrze sprawdzą się też  fronty od mebli o wysokim połysku, które spełnią tą samą funkcje. Takie szafki ma w swojej ofercie np. Ikea.

Oświetlanie - dużą rolę pełni oświetlenie i usytuowanie okien w pomieszczeniu. Prawidłowo zamontowane może w ładny sposób równoważyć proporcje. My w swoim salonie mamy akurat najgorszą z opcji, czyli okno na najkrótszej ścianie. Żeby okno jeszcze dodatkowo nie pomniejszało pokoju, możemy zamontować na nim drewniane żaluzje o poziomym układzie, albo rolety "noc/dzień". Dużą rolę pełni także oświetlenie sztuczne np. listwy led. świetnie sprawdzą się na podsufitce, ustawione wzdłuż jej krótszych boków.


Efekty w praktyce? Już niedługo!


Użyte zdjęcia pochodzę z portalu pinterest.com

4 komentarze:

 1. Ja w przyszłości też będę miala waski salon więc czekam z niecierpliwością na efekty ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja MAM wąski salon :) Wchodzi sie od ściany długiej, po prawej nakrótkiej jest tvitp,na przeciwko (druga dluga sciana) wyjscie na balkon a po lewej druga krotsza sciana jest... CAŁA W LUSTRACH. Kazdy kto przychodzi pierwsyz razdo mnie mowi:'ej ale ty maszogromny salon!' a potem 'sprytne z tymi lustrami' :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja MAM wąski salon :) Wchodzi sie od ściany długiej, po prawej nakrótkiej jest tvitp,na przeciwko (druga dluga sciana) wyjscie na balkon a po lewej druga krotsza sciana jest... CAŁA W LUSTRACH. Kazdy kto przychodzi pierwsyz razdo mnie mowi:'ej ale ty maszogromny salon!' a potem 'sprytne z tymi lustrami' :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow! Zazdroszczę odwagi ! Musi to wyglądać mega !

   Usuń