czwartek, 20 lutego 2014

First Point

Czyli przegląd point dla początkujących.

Pointy, przynajmniej w moim przypadku, wybierane są na zasadzie prób i błędów. Poruszamy się w obrębie przyjętych zasad, ale tylko na własnej stopie jesteśmy w stanie określić czy dany typ nadaje się dla nas.

Typy Stopy
Na początek musimy określić jaką mamy stopę. Pomaga przy tym tabelka:


  • Grecka stopa – drugi lub trzeci palec jest najdłuższy. U 20 % populacji. Dobrze sprawdzają się pointy z boksem w kształcie litery U, stosuje się też specjalne podkładki które zapobiegają obcieraniu wystającego palca.
  • Egipska stopa - stopa gdzie duży palec przewyższa swoją długością pozostałe palce. Taki kształt ma większość mieszkańców Europy Środkowej. Źródła podają, że 70 % populacji ma takie stopy. Najlepiej sprawdzają się przy niej pointy z boksem w kształcie litery V
  • Rzymska stopa – zwana kwadratową, pierwsze trzy palce stopy są prawie identycznej długości, stopa jest krótka, mocna, i sprawia wrażenie krępej. U 10 % populacji(w tym u mnie). Wymaga szerokiego boksu.
Typy boksu
Wyróżniamy dwa typy boksów w pointach. Jest to boks U-kształtny i V-kształtny.

  • Boks V kształtny - zagipsowana część pointy, która umożliwia stanie na czubkach palców, ma kształt litery V - jest najszersza na śródstopiu i zwęża się w stronę palców.
  • Boks U kształtny - zagipsowana część pointy jest mniej więcej równa na całej szerokości, ma kształt zbliżony do kształtu kwadrata.

Polecam

Czyli ranking moich ulubionych point. 

1. Bloch European Ballance


Mój absolutny faworyt w świecie point. Są idealne dla początkujących : bardzo stabilne, wygodne, z szerokim boksem. Środek boksu wyłożony jest gumą, która zapobiega obtarciom i zmniejsza nacisk na palce. Podeszła wymaga lekkiego wyrobienia, ale wystarczy kilka ćwiczeń aby udało się wejść na półpalce. Bardzo wytrzymałe - przeżyły rok codziennego używania. Kształt litery U.

2. Sansha Recital 

Na pewno polubią je osoby o niezbyt dużym podbiciu lub słabej stopie. Rozrabiają się fenomenalnie szybko, w nowych już można spokojnie wchodzi na półpalce. Dla mnie są dobrą alternatywą, kiedy nie mam czasu zbyt długo wyrabiać point. Mają dość szeroki, uniwersalny boks, które jest komfortowy nawet dla mniej kwadratowej stopy. W użyciu wyglądają na lekkie i smukłe. Są bardzo stabilne, jednak nie u mnie nie wytrzymują dłużej niż 2 miesiące. Kształt litery U.

3. Grishko Elite 

Moje pierwsze pointy w życiu. Są dość sztywne jak dla osób niewprawionych, jednak przy dobrym wyrobieniu w rękach i kilku ćwiczeniach spokojnie nadają się do ćwiczeń nawet dla osób o wymagającym podbiciu. Posiadają szeroki, stabilny boks, który mocno trzyma stopę i pozwala bez problemów utrzymać się na palcach.Na stopie wyglądają nieco ciężko i topornie. Kształt litery U.

4. Grishko Maya


Pointy zupełnie nie dla mniej stopy. Dość wąskie, z bardzo zgrabnym boksem. Na stopie wyglądają pięknie, stojąc na poincie stopa wydaje się filigranowa. Będą idealne na osób o wąskim, egipskim typie stopy. Dość twarde, wymagają mocnego rozrobienia. Kształt litery V.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz