piątek, 28 marca 2014

Beton w łazience


Beton na ścianie do niedawna kojarzył się z dziełem ekipy wykończeniowej, która wzięła zaliczkę i więcej nie przyszła. Był na przeczekanie, zanim nie zatrudnimy nowych fachowców. Dzisiaj betonowa ściana kojarzy się raczej z wysmakowanym minimalizmem i jest ceniona na równo z marmurami. 


Estetyka i prostota loftów zawsze była mi bliska. Gorzej z budżetem, który przeglądając ceny takich obiektów jest mi totalnie obcy. Dzięki betonowym aranżacją mogę mieć odrobinę loftu w moim M. Idealnie nadaje się do łazienki: wypolerowane nie chłoną wody, nie kruszą się. Inwestycja w beton jest opłacalna i długoterminowa.


Jednak żeby uniknąć efektu "znikającej ekipy" potrzebujemy jednego elementu: dobrej ekipy. Ładnie wyglądający beton musi być perfekcyjnie gładki i wyszlifowany. Sprawdzony fachowiec dobrze położy beton, po czym idealnie go wykończy. Bez tego będzie wyglądał jakby czekał na położenie płytek, a my będziemy mieć poczucie mieszkania w ciągłym remoncie. Gdy nie mamy nikogo takiego pod ręką, a marzymy o betonie, lepiej zdecydujmy się na formę płyt.

Producenci wychodzą na przeciw zapotrzebowaniu: betonowe płyty nie są tworzony tylko na potrzeby budowlane, ale też aranżacyjne. Występują w kształcie prostokąta o wymiarach 1200 x 600 albo 1200 x 1200 mm i grubości 15 lub 20 mm. Są na tyle lekkie, że można przymocować je nawet do ściany bloku z tzw. wielkiej płyty. Mogą być wykończone surowo lub frezowane. Wiele firm produkuje takie płyty na zamówienie i spełnia marzenia klienta np. wycina w płytach dziury, które imitują otworzy montażowe. Najczęściej dostępne są w kolorze jasnoszarym albo antracytowym.


Z czym lubi się beton w łazience? Najbardziej podobają mi się dwa skrajne podejścia do tematu. Świetnie pasuje do  aranżacji z drewnem - pomieszczenie dzięki temu staje się cieplejsze i bardziej przytulne, a sam beton traci trochę na surowości. Ciekawie też prezentuje się w zupełnie surowej i zimnej stylistyce - z czernią, bielą, szkłem i moją ukochaną cegłą dekoracyjną.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam beton, nie tylko w łazience. Z drewnem prezentuje się bardzo dobrze i nie jest tak bardzo surowo i minimalistycznie - idealna opcja dla lubiących bardziej przytulne i ciepłe przestrzenie. Oprócz dobrze wygładzonego betonu fajny efekt robi także pozostawiony odcisk po szalunku - np. po płycie OSB lub po nierównych deskach <3 Sprawdź sobie jeszcze beton architektoniczny dostępny w różnego rodzaju płytach i innych elementach :) Fajne są jeszcze betonowe posadzki wykańczane żywicą - w każdym dostępnym kolorze, fakturze, strukturze.

    say-hello :)

    OdpowiedzUsuń